УКРАЇНЦІ В ЛАВАХ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ ПЕРЕМОГЛИ АГРЕСОРА

Книга Пам'яті України. Чернігівська область.

  • Книга Памяти Украины. Черниговская область [Текст] / ред. И. В. Герасимов [и др.]. — К. : Поисково-издательское агентство «Книга Памяти Украины», 1995 . Т. 6 : <Новгород- >Северский район. — Носовский район/ ред. С. М. Вдовенко [и др.]. — [Б. м.]: [б.в.], 1997. — 760 с.

Увага! Перехід на російськомовні пошукові ресурси:

Книга пам'яті. Чернігівська область. 

Військові

Книга пам'яті. Чернігівська область. Партизани

Книга пам'яті. Чернігівська область. 

Підпільники


20 фільмів про Другу світову війну, які варто подивитися українцям


Український інститут національної пам'яті опублікував список фільмів про Другу світову війну, рекомендованих до перегляду українцями.
Бажано переглянути з батьками, або з їх дозволу!!!
1. "Тонка червона лінія" (США, Канада)
Військова драма, знята в 1998 році на основі однойменного роману Джеймса Джонса, розповідає вигадану історію про війська Сполучених Штатів під час Битви за Гуадалканал у Другій світовій війні. У фільмі грають Шон Пенн, Джордж Клуні і Джон Траволта.

2. "Врятувати рядового Райана" (США)
Оскароносна американська картина від Стівена Спілберга з Томом Хенксом у головній ролі. Фільм оповідає про події під час Нормандській операції Другої світової війни.

3. "Вітер зі сходу" (Франція - Швейцарія)
Біографічна драма, в основі якої реальна історія долі генерала Смисловского, який співпрацював з нацистами і керував російською національною армією вермахту, створеної на території Німеччини з російських емігрантів і радянських військовополонених.

4. "Штайнер: Залізний хрест" (Німеччина, Великобританія)
Військова драма американського режисера Сема Пекінпа, що змушує задуматися над багатьма філософськими питаннями Другої світової, подивившись на події з боку солдатів - німців і спробувати зрозуміти, чи був у них вибір у тій ситуації.

5. "Сталінград" (Німеччина)
Німецька картина 1993 режисера Джозефа Фільсмайера про Сталінградську битву очима німців. Після того, як в бою була втрачена велика половина особового складу, після втрати всіх ідеалів заклик фюрера "стояти до кінця" набуває для них зовсім інше, набагато більш страшне значення.

6. "Бункер" (Німеччина)
Фільм німецького режисера Олівера Хіршбігеля про останні дні Третього рейху, заснований на спогадах особистого секретаря Гітлера і однойменній книзі історика Йоахіма Феста.

7. Операція "Валькірія" (США, Великобританія, Німеччина)
Фільм режисера Брайана Сінгера c Томом Крузом у головній ролі. У ньому екранізується однойменна операція - замах високопоставлених офіцерів вермахту на Гітлера.

8. "Чорна книга" (Голландія)
Гостросюжетна військова драма нідерландського кінорежисера Пола Верховена. У центрі фільму - історія єврейської дівчини, яка намагається вижити в окупованих німцями Нідерландах в останні місяці Другої світової війни.

9. "Піаніст" (Великобританія, Німеччина, Польща, Франція)
Фільм Романа Поланскі, який отримав "Золоту пальмову гілку" і три "Оскара". Фільм з Едріаном Броуді в головній ролі знятий за автобіографією Владислава Шпільмана, одного з кращих піаністів Польщі 30-х років минулого століття, життя якого кардинально

10. "Прапори наших батьків" (США)
Фільм режисера Клінта Іствуда про битви за острів Іводзіма, які були найбільш кровопролитними з усіх сухопутних боїв на островах Тихого океану під час Другої світової війни. Показує події очима американських солдатів.

11. "Листи з Іводзіми" (США)
Картина знята також Клінтом Іствудом і оповідає про битви за Іводзіму, але вже очима японських солдатів.

12. "Свої" (Росія)
Драма російського виробництва 2004 року з Костянтином Хабенським і Сергієм Гармашем про втечу військовополонених російської та єврея з одного зсіл Псковської області.

13. "Хайтарма" (Україна)


Фільм про трагічну дату в історії кримськотатарського народу - 18 травня 1944 року - початку сталінської депортації кримських татар. У центрі сюжету фільму - льотчик, двічі герой Радянського Союзу Аметхан Султан. Прем'єра фільму відбулася рік тому.

14. "Тора! Тора! Тора!" (США)
Оскароносний фільм 1970 спільного виробництва США та Японії. Відомий як найбільш достовірне кінозображення атаки японського флоту на Перл- Харбор 7 грудня 1941 і передували цьому подій.

15. "Уран" (Франція)
Драма 1990 режисера Клода Беррі. Дія фільму відбувається в невеликому французькому містечку відразу після другої світової війни. Ехо боїв ще не відгриміло, а людям треба повертатися до мирного життя. Комуністи при цьому ведуть "полювання на відьом" і називають зрадником будь-якого хто спілкувався з фашистами.

16. "Муссоліні. Останній акт" (Італія)

Військова драма 1974 від італійського режисера Карло Ліццані, хроніка п'яти квітневих днів 1945 року. Коли Муссоліні був засуджений до смертної кари комітетом національного визволення, він ховається від своїх переслідувачів як звичайний злодій, але італійці все ж знаходять його першими.

17. "Катинь" (Польща)

Фільм 2007 режисера Анджея Вайди про події, пов'язані з Катинським розстрілом. У картині розповідається про долі чотирьох польських офіцерів і про їх родичів, які не знають правди, але здогадуються про неї, про жінок, які не втрачають надії.

18. "Перевірка на дорогах" (СРСР)

Радянський військовий фільм 1971 року народження, режисерський дебют Олексія Германа. Заснований на повісті Юрія Германа "Операція" З Новим роком!" Про колабораціоніста, який приєднався до радянських партизанів з метою спокутувати свою провину за перехід на бік противника.

19. "В бій ідуть одні "старики" (СРСР)

Культовий радянський фільм, знятий актором і режисером Леонідом Биковим в 1973 році, що оповідає про будні льотчиків-винищувачів у роки Великої Вітчизняної війни.

20. Документальні фільми:
 1. "Війна без переможців", 2003 рік. 5 серій.
 2. "Аджимушкай. Підземелля смерті", 2008 рік.
 3. "Київ. Місто, зрадили", 2008 рік.
 4. "1377 спалених заживо", 2009 рік.
 5. "Чорна піхота", 2010 рік.
 6. "Катинь. Листи з раю", 2011 рік.
 7. "Код секретності 18", 2011 рік.
 8. Серіал "Невідома Україна", 1993 год.
 9. "Спогад про УПА", 1993 год.
10. "У вересні 1939".

   24 листопада 2018 року представники учнівського колективу закладу освіти у складі делегації Блистівської сільської громади взяли участь у відзначенні 85-х роковин пам'яті жерт Голодомору 1932-1933 роківу у селі Печенюги Новгород-Сіверського району.           Цьогож дня учні з батьками та педагогічні працівники о 16 годині приєдналися до акції "Засвіти свічку".

    А напередодні у навчальному закладі відбулася загальношкільна лінійка, на якій учитель історії Н.М. Курило розповідала учням та вчителям про ті страшні події. На класних годинах учні 5-7 та 8-11 класів переглянули відеофільми відповідної тематики.

Заходи до Міжнародного Дня рідної мови

З метою ознайомлення учнів з  історичним шляхом розвитку української мови, усвідомлення місця рідної мови серед інших мов, відчуття краси, багатства і милозвучності української мови, для збагачення словникового запасу учнів в 11 класі до Міжнародного Дня Рідної мови 21.02.2018 р. пройшов усний журнал "Я знаю: мова мамина - свята..." На заході було висвітлено сторінки усного журналу: від Кирилиці до Кобзаря; українська мова серед слов'янських мов; "Ну щоб здавалося слова..."

Учні показали результати пошукової роботи, добре  виступили, систематизували здобуту інформацію, вдосконалили навички виразного читання. Лавицька О.М.,  класний керівник, вчитель української мови та літератури, всіляко допомагала  учням при необхідності в аналізі пошуку інформації, ненав'язливо контролювала і консультувала учнів. Цей виховний проект спрямований на виховання в учнів любові до рідної землі, народу, мови.

Заходи по класах: 1, 4 класи, Доборович В.В. – виховна година "Наше диво калинове – українська рідна мова" (21.02.2018); 2 клас, Савченко М.В. – виховна година "О, мова моя, душа голосна України" (23.02.2018); 3 клас, Шульга Н.П. – виховна година "Материнська ніжна мова" (21.02.2018); 5 клас, Снітко М.О. – виховна година "Рідна мова" (21.02.2018); 6 клас, Довбня О.М. – виховна година "Мова рідна – слово рідне" (21.02.2018); 7 клас, Петракова С.А. – вікторина "Ця чудова українська мова" (21.02.2018); 8 клас, Максименко О.М. – усний журнал "Поки живе мова, житиме народ" (23.02.2018); 9 клас, Ходанович В.В. – виховна година "Як парость виноградної лози плекайте рідну мову" (23.02.2018); 10 клас, Терешенко В.М. – інтелектуальна гра "Чи знаю я рідну мову" (22.02.2018)

 

15 лютого 2018 року в навчальному закладі пройшли заходи до дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав:

"Шануймо ветеранів бойових дій" – виховна бесіда для учнів 1,4 класів; бесіда "День вшанування учасників бойових дій Афганістану", 2 клас; інформаційна година "Сторінками афганської війни", 3 клас; бесіда про подвиги ветеранів бойових дій, сучасних захисників України і необхідне шанобливе ставлення до них, 5 клас; виховна година "Афганський біль. На волоску від смерті", 6 клас; репортаж "На варті миру", 7 клас; урок патріотизму "Крізь пекло афганської війни", 8 клас; інформаційно-пізнавальна година "День вшанування учасників бойових дій на території інших держав", 9 клас; виховна бесіда "Шануймо, пам’ятаймо учасників бойових дій на території інших держав", 10 клас; інформаційна година "Воїни-афганці – наші земляки», 11 клас

Доброго дня шановні колеги!

Надсилаємо лист Всеукраїнського благодійного фонду «Діти – наше майбутнє», щодо проведення II-ї Всеукраїнської благодійної акції «Допоможи солдату – захисти Батьківщину» для підтримки воїнів, що знаходяться на передовій.

Школа, яка візьме активну участь у благодійній акції, зможе взяти участь у розіграші 2-го подарунка від наших спонсорів: Мультимедійний проектор Epson EB-S04 (вартістю 11 400,00 грн). Подробиці у листі.

Просимо довести інформацію про проведення вищезазначеної акції до відома активів учнівського самоврядування навчальних закладів та їх кураторів.

Текст листа можна завантажити за посиланням:

https://drive.google.com/open?id=1Hqa0A7sAKy6KcparPij74zVqCXVB6oCC

Куратор проекту:

Андріянова Ольга Борисівна (057) 752-60-43, (063) 853-61-67 Life; (098) 897-24-47 Kyivstar

Учні та вчителі Блистівського навчально-виховного комплексу долучилися до написання XVII Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності 9 листопада у День української писемності та мови.


Обласна патріотично-виховна програма «Війна, якої немає!»

24 жовтня понад 80 учнів та вчителів Новгород-Сіверського району Чернігівської області долучилися до обласної патріотично-виховної програми «Війна, якої немає!».

Юні екскурсоводи Зевако Євгенія, Приходько Оксана (Дігтярівський навчально-виховний комплекс), Безручко Лілія, Пантюх Марина (Блистівський навчально-виховний комплекс), Магоня Кристіна, Колентєєва Марина (Чайкинський навчально-виховний комплекс) провели екскурсію виставкою «Блокпост пам´яті».

Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих Героїв хвилиною мовчання та покладанням квітів до меморіальних стел загиблим учасникам АТО та Героям Небесної Сотні.           Завершилася зустріч виконанням патріотичного флеш-мобу «Ні - війні!»

Вічна шана і пам'ять Героям!

У переддень Дня захисника України учні Блистівського навчально-виховного комплексу взяли участь у вшануванні пам'яті загиблих у зоні антитерористичної операції земляків та поклали квіти до пам'ятного знаку.

Свято захисників України – справжній символ єднання поколінь, адже справа оборони і убезпечення рідної землі завжди передавалася від батьків до синів, від дідів до онуків, від сивочових ветеранів до призовників і школярів. І справа ця – священна і шанована.

 

Патріотично-виховна програма «Війна, якої немає!»

 

Обласну патріотично-виховну програму «Війна, якої немає!» розпочато навчанням екскурсоводів виставки «Блокпост пам’яті».

 

28 вересня до акції долучилися учні нашого закладу Безручко Лілія та Пантюх Марина з учителем історії Оленою Миколаївною Довбнею, які взяли участь у тренінгу.

 

Підготовлені юні екскурсоводи за принципом «рівний–рівному» у жовтні розповідатимуть ровесникам про експонати виставки.

 

Пошли нам, Боже, нині Богунів!

Жалобний день... 17 (27) лютого минає 353 роки від дня смерті найвидатнішого Лицаря Козаччини, Символу Правди в нашій історії, найулюбленішого героя Тараса Шевченка і всього українського народу Івана БОГУНА.

 

ВРАНІШНЯ МОЛИТВА

Пошли нам, Боже, нині Богунів, 
Щоб вберегли омріяну Державу, 
Щоб виростили лицарських синів, 
Щоб воскресили  розіп'яту славу.
Пошли Нечаїв через триста літ, 
Які б за волю стали до загину, 
Щоб мужністю  знов потрясали світ, 
Щоб над усе любили Україну!
Пошли Савурів, Мельників,  Бандер,
Щоб довершили  розпочату Справу, 
Щоб ворог більше шкури з нас не дер, 
Щоб світ благословив  мою Державу.
Пошли нам, Боже, вірних Богунів 
Козацької душі, снаги і вроди, 
Щоб в них була  опора наших днів, 
А стрій козацький  не лишень для моди.
Щоб не боялись  хрест тяжкий нести, 
Бо що тоді такі герої варті! 
Щоб не пливли  за бізнесом в світи, 
Щоб не лишали на поталу  Матір!
Та не забули, що в нас за мета, 
Щоб не пішли знов  на ганебну злуку, 
Щоб Україна їм була свята, 
Щоб не подали ворогові руку!
Пошли нам, Боже,  нині Богунів.                      Євгенія ЛЕЩУК.

 

Іван Богун, полковник Вінницький, наказний гетьман, у битві під Берестечком вразив світ подвигом, вивівши більшість козацьких військ з облоги. Протягом 15 років не випускав з рук пернача, очолював багато переможних визначальних боїв, завжди там, де був Іван Богун, там була перемога, адже його любили козаки, йому вірили.
Іван Богун - вражаюче талановитий воїн-стратег, далекоглядний політик, Людина-Символ багатьох чеснот - був високоморальний, мужній і ніжний, глибоко віруючий християнин, з глибокою інтуїцією і пророчим відчуттям - як Надлюдина.
Іван Богун на прагнув слави, ні верховенства в командуванні, мав братерську повагу до козаків і надзвичайне вболівання за долю свого народу, тому-то усі так любили його.
Богуна природа наділила винятковою красою вроди, статури, глибини розуму і крицевою силою волі - все в одній людині, чим вражав він усіх прихильників і ворогів - народів інших націй.
Легендарного полковника Івана Богуна знав і цінував світ. І навіть польський критик І. Роле писав: "З 80-ти діячів Хмельниччини Іван Богун - найпрекрасніший - у нім поєднаний розум, військові здібності, незалежність характеру, не заплямував себе жорстокістю, відзначався високою моральністю і вірністю високим ідеалам".
Іван Богун єдиний не пішов у Переяслав, а потім зі своїм полком не підписав ганебної угоди на вірність російському цареві. Слід зауважити, що Богун не тільки зі своїм полком не пристав до тієї ганебної угоди, він відвертав інших провідних воїнів, переконував гетьмана про загрозу такого вчинку для майбуття України.

 

О чом, Богдане, не послухав ти 
В Богунових порад пророчу силу -
Це ж Боже провидіння  говорило 
Із уст Івана -  сторожа МЕТИ...
(Історик-поет Роман Володимир у кн. "Палкі серця", 1964 р., Нью-Йорк).

 

Через це до нього змінилось ставлення гетьмана, а могло бути і ще сумніше, якби не слава Івана Богуна і те, що його дуже любив весь народ України. В подальшому це відбилось на долі Івана Богуна. 
Після смерті Богдана Хмельницького (1657 р.) за гетьманства Івана Виговського обставини в Україні стали вкрай напружені: з однієї сторони засилля польської шляхти, з другої - російських воєвод. Під керівництвом Івана Богуна та Івана Сірка спалахнуло повстання. Богун був постійно оточений польськими шпигунами. У 1662 р. Івана Богуна арештовано і кинуто на муки і смерть у Марієнбурзьку фортецю. У 1663 р. Богуна звільнив польський ставленик - Павло Тетеря зі стратегічною метою Польщі - щоб використати його славу і героїзм у запланованому польським королем наступі на Україну. Вибір був короткий - або смерть, або подальша боротьба, хоч підневільним, за волю України.
Враховуючи високі інтелектуальні здібності, його включено у польську військову раду, призначено наказним гетьманом козацьких військ. Знаючи таємні плани Польщі з військової ради, він здійснював складні воєнні операції, прагнув щонайшвидше визволити від ворогів Україну, прискорити об'єднання Правобережної і Лівобережної України в єдину соборну державу. І тут - фатальний Глухів, але за 
таємними сигналами Івана Богуна облогу було знято. Але в Богуна була вища мета - шляхом революційного перевороту повністю звільнити Україну. Він розписав план цього перевороту у таємному листі, який передав через посланця.
І тут - зрада! Лист передано ворогові!
17 (27) лютого 1664 р. на світанку Івана Богуна закатовано біля Новгорода-Сіверського. Про смерть Івана Богуна були різні версії, замовчування.
І хоч досі немає належного пам'ятника Героєві, але є один вічний пам'ятник - це висока гора, де пролилася священна кров Героя, - народ назвав її Івановою горою. Там, на вершині, з давніх літ лежав камінь із на-писом: "Тут спочиває полковник, наказний гетьман Іван Богун". Після приходу "визволителів" добрі люди закопали камінь поблизу, щоб не знайшли останків Героя. І не треба нічого шукати, деталізувати, щоб не сталося так, як із останками Івана Сірка, а слід знати, що вся ця Іванова гора над Десною - велика могила Героя, адже велет духу Іван Богун заслуговує на таку велику могилу! Там тепер стоїть високий дубовий хрест - символічна могила Івана Богуна.
Іван Богун ніколи не мав належної шани, тому що у літературі через Переяслав його постать спотворювали на замовлення різних державних установ. Тільки є один критерій правди - наче священна рецензія серця нашого Національного Генія Тараса Шевченка, який, знаємо, як висловлювався про деяких гетьманів, а Богун був його найулюбленішим Героєм - тому і їздив Тарас Шевченко під Берестечко вклонитися тій землі, "де полягли, а не здались", де здійснив вражаючий подвиг Іван Богун.

09.05.2016

Королева Великої Британії Єлизавета II, вражена виступом українців, запросила на званий сніданок в Букінгемський палац

всіх 120 учасників колективу

 

Танцюристи продемонстрували підготовку на межі людських можливостей. Гопак у виконанні Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України імені Павла Вірського набрав більше 14 млн переглядів в Інтернеті, пише vsemisto.info. Ролик виклав на своїй Facebook-сторінці киянин Олександр Борзенко. На відео танцюристи показують високий рівень професіоналізму і демонструють фантастичну підготовку. На сьогоднішній день відео зібрало 291 тис. Перепис і 13900000 переглядів тільки в соцмережі Facebook.Інтернет-користувачі називають цей танець "кращим гопаком всіх часів і народів". Але дехто вважає, що гопак виглядає краще, коли танцюристи виступають в національних українських костюмах. Відзначимо, що ансамбль ім. П. П. Вірського існує вже 75 років і побував у 75 країнах світу. А в деяких країнах танцюристи виступали по 10-15 разів. Королева Великобританії Єлизавета II, вражена виступом українців, запросила на званий сніданок в Букінгемський палац всіх 120 учасників колективу. До речі, учасники проекту "Польсько-українські хореографічні-вокальні майстер-класи" встановили світовий рекорд з української народному танцю. Відео: https://www.youtube.com/watch?v=d_RN0CMgyME

26.04.2016. Загальношкільна лінійка присвячена 30-ій річниці аварії на Чорнобильській АЕС.  

                                                                   В пам'яті українського народу це день чорнобильського лиха, болю, суму, і забути це й викреслити із нашої пам'яті — неможливо.

               Чорнобильський вітер по душах мете,

                                    Чорнобильський пил на роки опадає.

                                    Годинник життя безупинно іде. ...

                                   Лиш пам'ять, лиш пам'ять усе пам'ятає.

23.02.2016 Творчий звіт Блистівського навчально-виховного комплексу та Блистівського будинку культури „Талант митців Чернігівського краю звитягу патріотів величає”

19 лютого 2016 року  в Блистівському НВК відбулася лінійка – реквієм, присвячена Героям Небесної Сотні.

Запаливши свічки, хвилиною мовчання, діти та вчителі вшанували відвагу, силу духу, і стійкість громадян-патріотів, які віддали своє життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Ця подія сколихнула весь світ, не залишила байдужою жодної душі. Учні закликали  всіх присутніх сьогодні згадати  Героїв, які поклали свої голови за наше майбутнє. Вони повинні жити в нашій пам’яті!

 

Захід підготувала педагог-організатор

Довбня Вікторія Володимирівна

Пам'ятайте  про наших героїв,

що за волю поклали безцінне життя,

що творили історію, наше минуле,

у яке вже нема вороття. 

День Соборності України 22 січня 2016 року традиційно відзначили у Блистівському навчально-виховному комплексі. До навчального закладу завітали гості: голова районної державної адміністрації  О.В. Мовчан, начальник відділу освіти С.В. Біла, сільський голова В.О. Довбня, знімальна група РДТРК "Сіверська".

     Заходи розпочалися підняттям Державного Прапора України. Тематичну лінійку "Моя єдина Україна" підготувала та провела педагог-організатор Довбня Вікторія Володимирівна.

     Гості також відвідали урок Соборності "Єднання заради Незалежності" у 10-11 класах, який підготувала та провела вчитель історії Курило Ніна Михайлівна.

     Головна мета заходів - виховання національної свідомості  учнів і людської гідності, глибокої поваги та любові до Батьківщини, відродження паростків духовності, формування рис громадянина української держави, поглиблення знань про історичний факт злуки, його значення, пробудження інтересу до вивчення історії та культурних надбань українського народу .   

28 листопада – День пам’яті жертв голодоморів

Напередодні, 27.11.2015, у навчальному закладі проведена загально-шкільна лінійка "Україна пам'ятає! – Голодомор 1932-33 рр. в Україні". Учитель історії Курило Ніна Михайлівна розповіла учням про причини та наслідки голодомору в Україні та закликала присутніх 28 листопада о 16 годині взяти участь у Всеукраїнській хвилині мовчання та акції "Запали свічку пам'яті".